Pompy ciepła

 

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepłaPompy ciepła to urządzenia wykorzystywane głównie do ogrzania pomieszczeń oraz wody. Jako alternatywne źródła energii są doskonałą opcją dla dużych, instytucjonalnych dostawców ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Źródłem energii przekazywanej do instalacji grzewczej, w zależności od konkretnego modelu urządzenia, może być grunt, woda albo powietrze. Zwiększenie temperatury w układzie jest możliwe dzięki procesom termodynamicznym zachodzącym w urządzeniu. Skumulowana energia przekazywana jest następnie do odbiornika, którym najczęściej jest instalacja grzewcza. Dostępne w naszej ofercie pompy ciepła osiągają na wyjściu temperaturę nawet +65°C. Można je wykorzystywać nie tylko jako źródło zasilania w instalacjach płaszczyznowych, ale również jako alternatywę dla klasycznych kotłów podczas modernizacji istniejących, grzejnikowych instalacji grzewczych. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi informacjami o pompach ciepła oraz do współpracy z nami. Zrealizujemy zlecenia głównie na terenie województwa łódzkiego – w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim czy Rawie Mazowieckiej.

Dlaczego warto stosować pompy ciepła?

Pompy ciepła mają bardzo wiele zalet – przede wszystkim nie przyczyniają się do emisji spalin. Oprócz tego wyróżnia je bezpieczna, cicha i bezobsługowa praca oraz możliwość współpracy z każdym innym urządzeniem grzewczym. Dla inwestora najistotniejszy jest jednak fakt niskich kosztów eksploatacji tego typu urządzeń. Zwiększone nakłady inwestycyjne podczas zakupu pompy ciepła zwracają się w zaledwie kilka sezonów grzewczych, a więc bardzo szybko w odniesieniu do wieloletniego okresu eksploatacji budynków.

Dodatkowe zalety oferowanych przez naszą firmę pomp ciepła

Stosujemy urządzenia jedynie najlepszych producentów, funkcjonujących od wielu lat oraz gwarantujących najwyższą jakość, a także pewną obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną. Są to w większości producenci ze Szwecji oraz Niemiec, m.in. IVT, Alpha Innotec, Buderus, Dimplex. Dla przykładu – technologia pomp ciepła IVT rozwijana jest od niemal 50 lat, co daje pewność wysokiej jakości urządzeń.

Każda pompa ciepła powietrze-woda tych producentów wyposażona jest w najnowszej generacji sprężarkę i osprzęt układu chłodniczego. Dzięki takiemu wyposażeniu pompa ciepła powietrze-woda charakteryzuje się:

Zasada działania

Wewnątrz zamkniętego układu, który tworzą wszystkie elementy pompy ciepła, krąży czynnik roboczy. Podczas zachodzących przemian występuje on zmiennie w postaci ciekłej i gazowej, co wywołuje przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego. W pierwszej fazie, która zachodzi w parowniku, odebrane z gruntu, powietrza lub wody ciepło powoduje odparowanie czynnika roboczego. Lotna substancja trafia do sprężarki – podczas sprężania temperatura pary zaczyna się zwiększać. W skraplaczu, czyli wymienniku ciepła górnego źródła, czynnik roboczy oddaje nagromadzoną energię, co powoduje jego ponowne skroplenie. Ciekła substancja ponownie dozowana jest do parownika, co kontrolowane jest przez zawór rozprężny. Właśnie ten etap kończy cykl pracy pompy ciepła.

Rodzaje źródeł ciepła

Pompa ciepła z kolektorem poziomym

Pompy ciepłaNa głębokości około 1,2-1,6 metra układany jest w gruncie poziomy kolektor gruntowy wykonany z rury PE. Średnica przewodu najczęściej wynosi 32 lub 40 milimetrów. Odbiornikiem ciepła nagromadzonego w gruncie w okresie od wiosny do jesieni jest albo niezamarzająca ciecz (najczęściej wodny roztwór glikolu), albo gaz umieszczony w rurze. W zależności od warunków gruntowych oraz tego, jaka jest projektowana moc pompy ciepła, dobiera się długość kolektora. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie kolektora w otwartym zbiorniku wodnym.

Zalety kolektorów poziomych:

Pompa ciepła z kolektorem poziomym ma następujące wady:

Kolektor pionowy w gruntowych pompach ciepła

W przeciwieństwie do kolektorów poziomych pionowe wymagają wykonania głębokich odwiertów, które mogą sięgać nawet 120 metrów w głąb gruntu. To, jakie otwory zostaną wykonane oraz ile ich będzie, określane jest na podstawie mocy pompy, warunków gruntowych, czynników ekonomicznych oraz typu sprzętu, jakim dysponuje dana firma. Po wykonaniu odwiertów umieszcza się w nich wypełnione niezamarzającą cieczą rury PE o średnicy 40 milimetrów.

Kolektor pionowy wyróżniają następujące zalety:

Wady kolektorów pionowych:

Energia z wody – studnie

Rozwiązanie to wyróżnia się wysoką efektywnością działania, przez co stosowane jest głównie w układach grzewczych o mocy kilkudziesięciu i więcej kilowatów. Instalację wykonuje się poprzez wywiercenie dwóch studni głębinowych. W studni poborowej pompa głębinowa podaje wodę na pośredni wymiennik ciepła. Po przekazaniu energii czynnikowi roboczemu ciecz trafia do studni zrzutowej, a tym samym jest oddawana do warstwy wodonośnej. Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że gruntowe wody głębinowe przez cały rok utrzymują stałą temperaturę 7-10°C.

Zalety:

Wady:

Powietrzne pompy ciepła

Bardzo ciekawym i popularnie stosowanym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Urządzenia są wtedy wyposażone w cichobieżny wentylator, który pobiera powietrze atmosferyczne i przetłacza je przez parownik. Istotne jest również to, że powietrze, którego temperatura spada poniżej 0°C, również jest nośnikiem energii cieplnej. Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniami dość prostymi w montażu.

Zalety:

Wady:

Zakres stosowania

Przygotowany przez naszą firmę asortyment pomp ciepła obejmuje urządzenia od 4 kW do 160 kW, a rozbudowana automatyka pozwala na łączenie pomp w układy kaskadowe, umożliwiając zwiększenie mocy systemu nawet do kilku megawatów. Seria „domowa” to urządzenia o niewielkiej mocy od 4 kW do 19 kW. Doskonale sprawdzają się one podczas ogrzewania małych obiektów, takich jak domy mieszkalne. Seria „komercyjna” obejmuje pompy do dużych obiektów, np. budynków wielorodzinnych, użyteczności publicznej, przemysłowych, o różnym wyposażeniu. Moc takich urządzeń sięga od 20 nawet do 160 kW.

Seria pomp ciepła powietrze-woda – urządzenia osiągają moce do 90 kW.

Wszystkie oferowane przez nas pompy ciepła można stosować zarówno do celów grzewczych, jak i do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Obszarem naszej działalności jest całe województwo łódzkie, w tym jego stolica – Łódź – oraz duże miasta, na przykład Piotrków Trybunalski. Odwiedzamy także mniejsze miejscowości, takie jak Rawa Mazowiecka, oraz przedmieścia i wioski, montując wytrzymałe, ciche pompy wykonane przez najlepszych producentów.