Ogrzewanie podłogowe

Zasada działania i obszary zastosowań:

Ogrzewanie płaszczyznowe wykorzystuje do przekazywania ciepła stałe elementy budynku, czyli przegrody budowlane - podłogi, ściany i sufity. W zależności od wykorzystywanej przegrody mówimy wtedy o ogrzewaniu podłogowym, ogrzewaniu ściennym lub ogrzewaniu sufitowym. Mimo pewnych różnic w wykonywaniu tych instalacji zasada działania jest taka sama dlatego skupimy się na najpopularniejszym ogrzewaniu podłogowym.

Wodne ogrzewanie podłogowe polega na umieszczeniu w odpowiedniej warstwie posadzki rur, przez które przepływa czynnik grzewczy - najczęściej woda. Przekazywanie ciepła do pomieszczenia następuje za pośrednictwem płyty grzewczej, w której umieszczone są wspomniane rury. 

W praktyce najczęściej stosowana technologia to rury z polietylenu sieciowanego umieszczone na warstwie izolacji termicznej i zalane odpowiednim rodzajem betonu. Zasadnicze znaczenie ma grubość wszystkich warstw posadzki oraz rozstaw i średnica rur, które dobiera się na podstawie obliczeń w zależności od zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło biorąc pod uwagę również opory hydrauliczne instalacji.

Ogrzewanie podłogowe stosuje się głównie w budynkach niskoenergetycznych, które nie wymagają dynamicznej zmiany temperatur. Z uwagi na dużą pojemność cieplną jastrychu ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się zwiększoną bezwładnością, która pozwala na oddawanie ciepła do pomieszczenia przez dłuższy czas nawet po wyłączeniu źródła ciepła.

Pewne ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego pojawiają się w budynkach o konstrukcji lekkiej np. drewnianych bez monolitycznego lub systemowego stropu na którym można wykonać tradycyjną wylewkę. Do takich budynków również są przewidziane odpowiednie technologie ogrzewania podłogowego jednak są one odpowiednio droższe.

Podstawowe zalety ogrzewania podłogowego:

- niższe w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym koszty eksploatacji

- brak przenoszenia kurzu i alergenów

- większa estetyka wnętrz i możliwość ich zagospodarowania

- komfort bosych stóp

- lepszy pod względem zdrowotnym rozkład temperatur w pomieszczeniu

- dłuższy okres trwałości i eksploatacji

 Ogrzewanie płaszczyznowe bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z pompami ciepła z uwagi na niski parametr czynnika grzewczego co pozytywnie wpływa na ograniczenie zużycia energii.

SAPRO ENGINEERING posiada bogate doświadczenie w wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego dlatego możemy zaoferować Państwu usługę wysokiej jakości i pewność prawidłowego wykonania systemu grzewczego.